Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Na wakacyjny wyjazd przeciętny Polak wydaje niecałe 3 tys. zł

Data publikacji: 2017-06-20, Data modyfikacji: 2017-06-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Na wakacyjny wyjazd przeciętny Polak wydaje niecałe 3 tys. zł

W tym roku co najmniej 43 proc. Polaków wyjedzie na wakacyjny wypoczynek, to o 7 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z cyklicznego badania. Polska rodzina przeznaczy na ten cel o ok. 570 zł więcej niż rok temu. Letni wyjazd będzie trwał przeciętnie 11 dni, a co trzeci wyjeżdżający spędzi go zagranicą.

Rozpoczął się okres intensywnego planowania wakacyjnego wypoczynku. Prawie połowa Polaków zamierza w tym roku skorzystać z uroków wakacyjnego urlopu. Na wakacyjny wypoczynek wydamy średnio 2869 zł. Osoby samotne przeznaczą na ten cel średnio 1748 zł, podczas gdy rodziny z minimum trójką dzieci wyłożą na wakacyjny wyjazd ponad 5000 zł.

 Badania pokazują zależność pomiędzy wysokością dochodów a planami wakacyjnymi. Możemy zauważyć, że wraz ze wzrostem dochodów rośnie odsetek osób, które zaplanowały już wakacje – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych. – Niestety wciąż by poszaleć na wakacyjnych wyjazdach połowa z nas musi oszczędzać,  tylko co czwarta osoba planująca wyjazdy może sfinansować  je z bieżących dochodów, a niemal milion osób (840 tysięcy) zaciągnie pożyczkę na ten cel – dodaje. 

Ponad połowa Polaków, którzy zamierzają sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności, odkładała na ten cel średnio przez 8 miesięcy. To najczęstszy sposób finansowania wakacyjnych podróży. Sporo osób – jedna czwarta wyjeżdżających – będzie w stanie sfinansować wyjazd z bieżących zarobków. Część z nas nie zawaha się sięgnąć po pożyczkę, by zrealizować swoje marzenia o wakacyjnym wyjeździe – na ten sposób finansowania zdecyduje się 6 proc. wyjeżdżających.

Jeśli zaś chodzi o długość wypoczynku - wakacyjny wyjazd będzie trwał średnio 11 dni. – W tym roku na urlopie spędzimy średnio jeden dzień krócej niż w ubiegłym. Tylko 3 proc. z nas planuje w te wakacje wyjazd dłuższy niż dwa tygodnie – podkreśla Anna Karasińska. -  Najrzadziej i najkrócej z wakacyjnego wypoczynku będą korzystać seniorzy – ich odpoczynek potrwa średnio 9 dni. Wakacje zaplanowało w tym roku tylko 16 proc. osób po 59. roku życia – dodaje.

Wyjazd pod palmę czy nad polskie morze?

Nad polskim morzem będzie wypoczywać 37 proc. Polaków, którzy zdecydują się na wakacyjny wyjazd. Wypoczynek za granicą deklaruje 31 proc. z nas, a polskie góry wybierze 16 proc. Polaków. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszy się wieś – tam na wypoczynek wybiera się 14 proc. naszych rodaków. Najmniej popularne okazały się Mazury – na najdłuższy wyjazd wakacyjny wybierze się tam tylko 7 proc. z nas. Polskie góry i wieś to kierunki wybierane chętniej przez osoby, które planują na wakacyjny wyjazd wydać do 1000 zł. Prawie połowa gospodarstw domowych o dochodach powyżej 5000 zł będzie wypoczywać za granicą.

- Wakacje pod palmą stają się już niemal tak samo popularne jak wyjazdy nad polskie morze – zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji. – Wynika to z rosnącej zamożności polskiego społeczeństwa. Wyjazdy zagraniczne są zazwyczaj droższe od tych krajowych, ale coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że generalnie coraz więcej Polaków jeździ na wakacje. W tegorocznym badaniu plany wyjazdowego zadeklarowało 43 proc. Polaków, podczas gdy przed rokiem było to 36 proc. – dodaje.

Aż 85% osób uważa, że wakacyjny wypoczynek będzie dla nich wystarczający i pozwoli im nabrać siły na kolejny rok.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Provident, Autor zdjęć: Provident
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  wieruszowski

  Powiat wieruszowski - powiat w województwie łódzkim (południowo-zachodni rejon) z siedzibą we Wieruszowie. Powiat utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Należy do niego gminy: Wieruszów, Bolesławiec, Czastary, Galewice, Lututów, Łubnice, Sokolniki.

  Rzeka Prosna czeka na wszystkich miłośników kajakarstwa, a ponadto oferuje bogactwo ryb. Wędkarze i grzybiarze odnajdą tu wiele miejsc dla siebie. Turystów kuszą piękne lasy, czyste powietrze, stare kościoły oraz kapliczki. Okazałe pomniki przyrody i rzadkie okazy roślin w rezerwatach sprawiają, że cisza i spokój są na wyciągnięcie ręki, szczególnie że bogatą ofertę mają tu wiejskie pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola